To 28/1/2027

Pekka Laine & The Enchanted, Tinyhawk & Bizzarro

  • Klubi
  • K18
  • alk. 27,50€
  • Ovelta 30€
  • Ovet 19:00

Pekka Laine elää kaksoiselämää. Päivisin Laine on arvostettu Yleisradion musiikkitoimittaja, joka suosituissa radio-ohjelmissaan ja televisiodokumenteissaan myllää populaarikulttuurin syövereissä. Kitaristi ja musiikintekijä Pekka Laine edustaa tarinan hämärämpää puolta. Kulttimainetta nauttivan The Hypnomen -yhtyeen primus motorina tunnettu musiikkifriikki toteutti kitaralegenda Esa Pulliaisen rohkaisemana unelmansa ja syntyi soolodebyytti The Enchanted Guitar of Pekka Laine vuonna 2021. Maaginen mielikuvitusmatka oli vietävä live-yleisön eteen ja näin kutsuttiin koolle unelmayhtye The Enchanted.

Marraskuun 20. päivä ilmestyvä ”Pekka Laine & The Enchanted In Astral Mood” -albumi huipentaa sekä festivaali- että klubilavoilla vakuuttaneen kokoonpanon viisivuotisen musiikillisen seikkailun. Indiekonkarit ja nuoret lahjakkuudet yhteensaattava bändi sukeltaa instrumentaalitrilogian kolmannessa osassa mm. krautrockin ja folk-henkisen psykedelian syövereihin ja herättää henkiin kylmän sodan kutkuttavat tunnelmat niin rautaesiripun takaa kuin neonväreissä hehkuvan vuosikerta-Amerikan hengessä. Uudet The Enchanted-sävelmät lähtevät livenä telepaattiseen liitoon, jota ei kannata missata.

Illan avausesiintyjänä yhtä lailla loistava ja hehkutettu Tinyhawk & Bizzarro, jonka vuonna 2025 ilmestynyttä kakkosalbumia Helsingin Sanomat kutsui "täydelliseksi".

Tapahtumissamme noudatetaan turvallisemman tilan periaatteita. Lue lisää

Takaisin ylös